OSMANLI TARİHİNDE İLKLER

* Osmanlıların ilk Beylik merkezleri ve bir bakıma ilk başkentleri Söğüt Kasabasıdır. Daha sonra sırasıyla Yenişehir  Bursa  Edirne ve...* Osmanlıların ilk Beylik merkezleri ve bir bakıma ilk başkentleri Söğüt Kasabasıdır. Daha sonra sırasıyla Yenişehir Bursa Edirne ve İstanbul başkent oldu.

* Osmanlı tarihinde ilk savaş 1284 yılında Bizans tekfurlarıyla yapılan Ermeni Beli savaşıdır.
* Osman Bey'in ele geçirdiği ilk kale Kolca Hisar Kalesi dir (1285).
* Osman Bey'in ilk askeri anlaşması 1306 yılında Ulubad Tekfuru ile yapılan anlaşmadır.
* İlk fethedilen ada 1308 yılında alınan İmralı Adası dır.
* İlk barış anlaşması 1330 yılında Orhan Gazi ile Bizans İmparatoru Üçüncü Andronikos arasında imzalanmıştır.
* "Rumeli" adı verilen Avrupa yakasında ilk ele geçirilen yer Gelibolu da Orhan Gazi nin büyük oğlu Süleyman Paşa tarafından alınan Çimpe limanıdır.
* "Sikke" adı verilen ilk Osmanlı madeni parası Orhan Gazi adına 1327 yılında basılmıştır.
* İlk daimi ordu 1328 yılında Orhan Gazi Bey in emriyle kurulmuş olup bu orduya "Yaya" adı verilmiştir.
* Osmanlı tarihinde ilk şair padişah Fatih Sultan Mehmed in babası İkinci Murad dır.
* Osmanlı padişahlarından İstanbul u ilk kuşatan Yıldırım Bayezid dir (1391).
* Osmanlı tarihinde savaş meydanında şehid olan ilk (ve tek) padişah Birinci Murad dır (1389). (1. Kosovo Savaşı)
* İstanbul a defnedilen ilk padişah Fatih Sultan Mehmed dir.
* Fethin sembolü olan Ayasofya da ilk Cuma Namazı fetihten üç gün sonra 1 Haziran 1453 günü Akşemseddin tarafından kıldırılmış olup cemaat arasında Fatih ve O nun şanlı askerleri hazır bulunmuşlardır.
* Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul a tayin edilen ilk vali Karıştıran Süleyman Bey dir.
* İlk İstanbul Kadısı Hızır Bey Çelebi olup; bugünkü Kadıköy semti O na tahsis edildiği için bu adı almıştır.
* Devşirmelerden olup da Sadrazamlık makamına yükselen ilk kişi fetihten sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından tayin edilen Mahmud Paşa dır.
* Önceleri Asya ve Avrupa da toprakları bulunan Osmanlı İmparatorluğu na ilk defa Afrika da toprak kazandıran padişah Mısır Fatihi Yavuz Sultan Selim dir.
* İstanbul da öldürülen ilk padişah "Genç Osman" adıyla bilinen İkinci Osman dır.
* "Valide Sultan" adıyla anılan ilk padişah anası İkinci Selim in hanımı ve Üçüncü Murad ın anası olan Nur Banu dur.
* Osmanlılarda ilk matbaa Üçüncü Ahmed zamanında ve 1727 yılında faaliyete geçen İbrahim Müteferrika Matbaası dır.
* İlk vapur İkinci Mahmud zamanında ve 1827 yılında satın alınmış olup halk arasında "Buğu gemisi" adıyla anılmıştır.
* İlk kıyafet kanunu 3 Mart 1829 yılında ve İkinci Mahmud zamanında yayınlanmıştır. Bu kanuna göre sarık ve cüppe ilmiye sınıfına ayrılmış olup devlet memurlarının fes setre pantolon ve kaput giymeleri kararlaştırılmıştı r.
* İlk gazete yine İkinci Mahmud döneminde ve 1 Kasım 1831 Salı günü yayınlanan Takvim-i Vakayi dir.
* Osmanlı tarihinde ilk borçlanma Sultan Mecid döneminde ve 1855 yılında olmuştur. 28 Haziran Perşembe günü Londra da imzalanan anlaşma ile İngiltere ve Fransa dan beş milyon İngiliz altını borç alınmıştır.
* Türkiye de ilk telgraf da yine Sultan Mecid döneminde kurulmuş 9 Eylül 1855 Pazar günü faaliyete geçmiştir.
* Avrupa seyahatine çıkan ilk ve tek Osmanlı Padişahı Sultan Aziz dir 21 Haziran 1867 tarihinde başlayan bu yolculuk 44 gün sürmüştür.
* Türkiye nin yurt dışında katıldığı ilk sergi 1851 yılında Londra da düzenlenen Tarım ve Sanayi Ürünleri Sergisi dir.
* Türkiye de ilk sergi ise 27 şubat 1863 tarihinde Sultan Ahmed Meydanı nda Sultan Abdülaziz in de katıldığı bir törenle açılan "Sergi-i Osmani" dir. Çeşitli el sanatları ile tarım ve sanayi ürünlerinin yer aldığı bu sergiye İmparatorluk sınırları içinde kalan ülkelerden olduğu gibi bazı Avrupa ülkelerinden de katılımlar oldu.
* İstanbul a ilk tünel yine Sultan Abdülaziz zamanında Fransız Mühendis Emile Gavand tarafından yapıldı ve bu tünel 17 Ocak 1874 günü hizmete girdi. Dünyanın üçüncü yeraltı treni olan bu tünel 575 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindedir.
* Türkiye de Meşrutiyet in ilk ilanı 23 Aralık 1876 (Sultan İkinci Abdülhamid).
* İlk olarak Sultan İkinci Abdülhamid döneminde açılan okullar: Mekteb-i Hukuk-i Şâhâne (Hukuk) Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne (Tıp) Mekteb-i Mülkiye-i Şâhâne (Siyasal Bilgiler) Mekteb-i Şâhâne Hendese-i Mülkiye (Teknik Üniversite) Halkalı Yüksek Ziraat Mektebi Orman ve Madenler Mektebi.
* Haydarpaşa - İzmit - Ankara demiryolu ilk olarak 1888 yılında İkinci Abdülhamid in Almanya dan aldığı mâli destekle gerçekleştirildi. Ankara - Bağdat demiryolu hattının yapımına girişildi.
* İlk Boğaziçi Köprü Projesi de Sultan İkinci Abdülhamid döneminde yapıldı. 1900 yılında Anadoluhisarı ile Rumeli Hisarı arasında bir köprü kurulması için Bosphorus Railroad Company adlı şirket çalışmalara başladı. Köprü üzerine demiryolu döşenmesi de planlanmıştı. Böylece Avrupa dan kalkan bir tren Bağdat a kadar gidebilecekti. Ancak iç karışıklıklar ve Sultan Abdülhamid in tahttan indirilmesi o zaman için bu projenin gerçekleştirilmesine engel oldu.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

10 Kasım Açlık Oyunları Alexa Atatürk Belgesel Benim Kalemim Best Bestelerim Candy Crush Saga Canlı TV Crack Dark Souls 2 Dosya İndirme Erkek Modası Erkek Mutfağı Eselerim Yazılarım Şiirlerim Eset FIFA 2014 İndir Fifa Filmler Fotoğraflar Full İndir Generator gta gta v download gta-5-indir Haberler Hergün 1 Yeni Bilgi Hırvatistan Hızlı ve öfkeli 6 Full İndir Iron Man 3 Full İndir İdeal-kilo-hesaplama İlkler iPhone Kadın Modası Kişisel Komik Videolar Letitbit Lord Of The Rings Mekanlar Minecraft Moda Motorsiklet Mp3 Mutfak Müzik Müzikler Nasıl Yapılır ? Nod32 Osmanlı Oyunlar Pes Pes 2015 Pes 2016 Pes-2014-indir Popüler Yayınlar premium premiumlinkgenerator-premium-link-generator-turbobit-premium Programlar rapidgator-premiumlink-premium-link-generator-september-ekim Resimler Sağlık Serial Number Sinema Sosyal Medya Spor Şarkılar Tarih Teknoloji uploaded Videolar Vine Windows Yazılarım Yüzüklerin Efendisi
false
ltr
item
 Mamy'nin Bloğu | Farklı bir blog, farklı bir dünya.: OSMANLI TARİHİNDE İLKLER
OSMANLI TARİHİNDE İLKLER
http://www.kpssuzmani.com/hresim/osmanli-tarihinde-ilkler.gif
 Mamy'nin Bloğu | Farklı bir blog, farklı bir dünya.
https://mamyalves.blogspot.com/2013/10/osmanli-tarihinde-ilkler.html
https://mamyalves.blogspot.com/
https://mamyalves.blogspot.com/
https://mamyalves.blogspot.com/2013/10/osmanli-tarihinde-ilkler.html
true
8654910540339367711
UTF-8
Not found any posts TÜMÜNÜ GÖR Devamını Oku Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Yazar Ana Sayfa SAYFALAR Yazı Tümünü Gör BENZER YAZILAR ETİKET Arşiv ARANAN ŞEY TÜM YAZILAR Aradığınız şey ile ilgili hiçbir şey bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha uzun bir süre önce Followers Follow BU İÇERİK PREMIUM Kilidin açılması için lütfen paylaşın. Kodların Tamamını Kopyalamak İçin Tıklayın Select All Code Kodların tamamı panoya kopyalandı. İstediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy